СОЦИАЛИСТИЧЕСКА  ПАРТИЯ   „БЪЛГАРСКИ ПЪТ“
ТЕЗИСИ НА ПАРТИЙНАТА ПРОГРАМА
2026

 

КАТАСТРОФАЛНИТЕ РЕЗУЛТАТИ

След извършения на 4 февруари 1997 г. у нас държавен преврат, лидерите на Българската социалистическа партия (БСП) и Съюза на демократичните сили (СДС) поеха курс към изолиране на България от Русия. През 1998 г. по искане на българските власти се  прекрати участието на България в руското газово дружество „Топенерджи“. Под лозунга за „енергийна независимост“ се преустанови плодотворното българо-руско икономическо и научно-техническо сътрудничество. Постепенно се направи невъзможен износът на  български стоки за руския пазар. Оттогава в България се  провежда прозападна политика. Българската държава се присъедини към капиталистическите колонизаторски организации НАТО (2004 г.) и разширения на Изток Европейски съюз (ЕС) (2007 г.).

При прилагането на тази геополитика у нас става все по-ясно, че без руските пазари и сътрудничество с Русия българската нация загива. Това показват и получените през периода 1997–2025 г. в България  катастрофални политически, социално-икономически и демографски резултати:

  • разрушена работническо-селска социалистическа държава, която осигурява социално равенство и работа на всеки свой гражданин;
  • буржоазна колониална държава, в която всичко се купува с пари, цари  корупция и социално неравенство и има прескъпо държавно управление (само за парламентарни избори по пропорционалната система се харчат стотици милиони евро);
  • формирана евроатлантическа обществена каста с голям брой високоплатени и привилегировани представители – натовски и евросъюзни служители и депутати, местни администратори и агенти на хиляди „неправителствени“ организации (НПО). Те налагат и укрепват установения през 90-те години на ХХ век глобален тоталитарен (фашистки) режим на американските и евросъюзните финансови олигарси. Всяват (чрез медии и улични „протести“) омраза към Русия и братския руски народ. Например много от агентите на НПО са получили огромни парични суми за продължилите през периода 2012 –2020 г. в София улични акции срещу изграждането на руския газопровод „Южен поток“ и трасирания на българска територия турски газопровод;
  • разграбени и продадени на скрап над 2 хил. държавни завода (металургични, машиностроителни, химически, електронни), построени по време на социализма (1944–1989 г.) със съветска финансова и техническа помощ;
  • „приватизирани“ национални банки и стотици големи държавни предприятия (авиокомпания „Балкан“, медодобивен завод в гр. Пирдоп, азотно-торов завод в гр. Враца, текстилен комбинат „Марица“ в гр. Пловдив) на така наречените „чуждестранни инвеститори“, които експлоатират евтината българска работна сила и изнасят извличаните огромни печалби в своите страни. Сега повечето български граждани са роби на чуждестранни господари, притежаващи почти всички разположени у нас банки, големи компании и търговски вериги;
  • съсипано земеделие, разрушено чрез евросъюзното субсидиране на хектар използвана земеделска земя. С ежегодно предоставяните пари (стотина евро на хектар) могат да се отглеждат високо механизираните, но нискодоходни земеделски култури жито, рапица и слънчоглед. Невъзможно е да се произвеждат трудоемките, но доходни животински продукти (месо, мляко), плодове и зеленчуци. Производството на тези продукти се съсредоточава в западноевропейските страни (Франция, Италия, Германия, Нидерландия), където има държавни и кооперативни земеделски банки и се плащат големи национални земеделски субсидии;
  • рязко намаляване на българското население, което през периода 1997–2025 г. спада от 8,3 млн. на около 6 млн. души. През този период над два милиона български  граждани са се преселили в чужбина. Освен тях над половин милион души, предимно цигани, ежегодно пътуват и работят по няколко месеца като „сезонни работници“ в Англия, Германия, Испания и други държави;
  • обезлюдени около 600 от общо 5 хил. български села. Едни от тях са напълно обезлюдени, а други са останали с по десетина жители;
  • бедни и едва оцеляващи физически близо 2 милиона български граждани, или около една трета от населението.  Те нямат пари за пълноценно хранене и  за лекуване в комерсиализираните болници;
  • разграбени и лошо стопанисвани над 4 хил. държавни, общински и кооперативни язовири. Тези язовири са построени при социализма под лозунга „Капка по капка – вир, левче по левче – язовир“. Сегашната българска буржоазна държава не ги ремонтира и оставя без вода (през 2025 г.) около 500 селища в страната.

Очевидно провежданата у нас евроатлантическа политика е гибелна за българската нация. Тази политика трябва да се смени с друга, насочена към геополитическа преориентация на държавата и коренни преобразования в обществото.  Засега такава политика има само Социалистическа партия „Български път“.

 

ПАРТИЙНАТА ПОЛИТКА

Политиката на Социалистическа партия „Български път“ се състои от основни цели, мерки и механизми.

Първата цел е да се смени капиталистическата обществена  система. Сега в тази система частни банки, компании и фирми обслужват държавните институции и източват техните финансови и материални ресурси. Формират се корупционни отношения между частните и държавните юридически лица. Корупцията става иманентно (вътрешно присъщо) и неизкоренимо явление.

Съвременната капиталистическа обществена  система задържа  по-нататъшното развитие на обществените производителни сили (хората и оръдията на труда). Затова у нас и в западните държави се задълбочава икономическата криза и назряват условията за  социална революция.

Втората цел е да се изгради суверенна и модерна социалистическа държава. В нея да преобладава държавната и кооперативната собственост върху банките, производствените и външнотърговските предприятия и се  осигурява работа на всеки български гражданин.

Тези цели могат да се постигнат чрез прилагане на следните политически инструменти и способи (начини на действие):

  • възстановяване на плодотворното българо-руското икономическо, научно-технически и военно сътрудничество и създаване на общ българо-руски пазар;
  • приемане на изменения и допълнения на действащата българска Конституция  в посока към обявяване на  държавната собственост за неприкосновена и неподлежаща на приватизация. Смяна на парламентарната с президентска форма на държавно управление и въвеждане на мажоритарна система за избиране на депутати;
  • формиране на солиден, самостоятелно функциониращ и печеливш държавен сектор (без т. нар. „публично-частно партньорство“), съставен от банки, производствени, застрахователни и външнотърговски предприятия;
  • създаване на държавни земеделски обединения и кооперативи (снабдителни, изкупвателни преработвателни и пласментни);
  • усъвършенстване на протекционната аграрна политика, включително чрез въвеждане на гарантирани изкупни цени на основни земеделски стоки и създаване на държавна земеделска банка;
  • създаване на държавен фонд „Земя“ за упражняване на контрол върху продажбите на родни земеделски земи на чужденци, за изкупуване на земеделски земи и за предоставянето им на български земеделски производители;
  • безплатно образование в държавните основни, средни и висши училища и осигуряване на високи работни заплати на заетите в образователната сфера;
  • въвеждане на социалистическа система на здравни грижи, в която няма държавни търговски дружества и държавна каса, здравните грижи са напълно безплатни;
  • повишаване доходите на учените в Българската академия на науките и Селскостопанската академия;.
  • изкарване на България от Еврозоната и възстановяване правото на Българска народна банка (БНБ) да кредитира и инвестира;
  • извеждане на България от военният алианс НАТО;
  • отделяне на България от Европейския съюз;
  • прекратяване членството на българската държава в неоколонизаторските организации като Световна банка, Международен валутен фонд, Съвет на Европа, „Отворено общество“ и други финансирани от чужбина „неправителствени“ формирования.

 

ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ

Каква е позицията на Социалистическа партия „Български път“ към Еврозоната?

Според нас България трябва да излезе от Еврозоната. Така може да стане независима социалистическа държава. Както е известно, засега Еврозоната обхваща 21 страни – членки на ЕС. Извън нея са шест страни – Дания, Швеция, Полша, Чехия, Унгария и  Румъния.

Малката, но богата Дания е членка на ЕС от януари 1973 г., т.е. от преди половин век. Тази страна обаче продължава да стои извън  Еврозоната.

Нашите научни изследвания показват, че в рамките на Еврозоната българската нация ще продължи да се топи и чезне и родните земеделски земи ще се „изкупят“ от чужденци, предимно граждани на Израел и Турция.  Защото:

  1. В Еврозоната, българите едновременно ще робуват на американски и евросъюзни господари, притежаващи долари и евро без златни покрития. Въпреки че народният водител Васил Левски е завещал в България да няма „господар“  – султан или цар, а да се установи суверенна „свята и чиста република“.
  2. В Еврозоната паричната политика (включително количествата евро и неговото пускане и изтегляне от обръщение) се води централизирано от Европейската (Евросъюзната) централна банка. Тази банка ще контролира количеството евро банкноти на българския паричен и стоков пазар и ще решава на кого и за какво ще се отпускат  кредити.
  3. Българската държава отново (както при режима на колониалния валутен борд) няма да има собствена парична политика. Строителството на производствени, енергийни и водни обекти  пак ще зависи от ограничените парични ресурси на  държавния бюджет.
  4. В Еврозоната повечето държави, като Германия, Франция, Италия, Испания, са в дълбока капиталистическа криза. През последните години техният брутен вътрешен продукт (БВП) нараства с едва 0,2–0,9% годишно.
  5. Евросъюзните лидери се опитват да превърнат   акционерната, капиталистическата организация ЕС в неофашистка държава империя. Обявяват програми за милитаризация, превъоръжаване на метрополиите Германия и Франция и за финансиране на Украйна (за сметка на малките народи). За реализация на тези програми Евросъюзните банки (централна и инвестиционна) трябва да печатат нови количества евра (без златно покритие), т.е. да повишават инфлацията, а държавите – членки на Евросъюза, да трупат още държавни дългове.
  6. Рецесията в Германия и други евросъюзни капиталистически държави неминуемо ще засегне разположените на българска земя техни банки, големи предприятия и търговски вериги. Сигурно ще доведе до увеличаване на безработицата и бедността.
  7. В Еврозоната ще продължи ликвидацията на българското земеделие и особено на подотраслите животновъдство, овощарство и градинарство – зеленчукопроизводство. Тези високодоходни производства се нуждаят от пари и работна ръка, а поради поетия в ЕС курс към превъоръжаване все повече ще намаляват евросъюзните и националните селскостопански субсидии.

 

 Защо сте за извеждане на България от НАТО?    

 Основанията за извеждане на България от НАТО са:

  • НАТО не може да осигурява нашата безопасност и сигурност. При  формиращия се многополюсен свят в този съюз се задълбочават противоречията между САЩ и ЕС. Натовска Турция има многобройна  армия и може за часове да ни окупира под претекст, че у нас се нарушават човешките права на български турци. Освен това турската държава има недостиг на земеделска земя на човек от населението (3 при нужните 5 дка) и рано или късно ще трябва да разширява своята територия. Само Русия може да запази българската принадлежност на родните земи и да осигурява суверенно и стабилно развитие на българската икономика и държава;
  • американски и натовски военноморски и въздушни сили в Черно море правят несигурен и неизгоден българския износ на стоки за Русия;
  • откакто  започна (1994 г.) „партньорството“ и членството на България в НАТО се закриха повечето заводи и цехове на българският военно-промишлен комплекс.  Без работа останаха над 150 хил. работници, инженери и конструктори;
  • Във водената от САЩ завоевателна война срещу Ирак са убити 13 и тежко ранени над 80 български военнослужещи (иракският народ ги счита за терористи, командвани от американски и натовски командири).

 

Защо искате България да се отдели от Европейският съюз?

 България трябва да се отдели от ЕС защото:

  • След като се разшири на Изток, този съюз стана акционерна капиталистическа организация, в която няколко големи и богати държави имат най-много управленски гласове и координирано ограбват десетките други страни членки (Евразийският икономически съюз функционира на кооперативния принцип: един член – един глас в управлението);
  • Евросъюзната комисия дава на нашите държавници пари, при условие че изпълняват нейните директиви за ликвидация на българското промишлено и селскостопанско производство и за превръщане на България в пазар на западни капиталисти. Тази комисия задължава българските власти да затварят атомни и въглищни електроцентрали и им определя квоти– примерно в страната да се произвеждат под 1 млн. тона годишно мляко и до 150 хил. тона домати (при социализма у нас ежегодно са произвеждани по 2,5 млн. тона мляко и около 800 хил. тона домати);
  • В ЕС няма и сигурно няма да има пазари за пласмент на български  пресни и преработени зеленчуци, плодове и животински продукти. В редица страни – членки на Евросъюза (Франция, Италия Нидерландия, Дания, Швеция, Гърция), има държавни и кооперативни земеделски банки, които субсидират своите фермери. Българските производители се поставят в неравностойно положение. Евросъюзната комисия не им разрешава да правят износ на необятните пазари в Русия.
  • през 2014 г. Евросъюзната комисия спря (с „трети пакет“, т.е. с евросъюзен търговец и други измислени правила)  строителството на изграждания на българска земя руски газопровод „Южен поток“ и причини огромни загуби на българския народ (транзитни такси, възлизащи на половин млрд. евро годишно, 1000 работни места, евтин газ, предотвратяване изкупуването на родните земеделски земи от чужденци);
  • капиталистическият Европейски съюз с многобройните си депутати и служители няма да може успешно да функционира в многополюсния свят. В него неминуемо ще възникват противоречия между големите държави и ще се стигне до разпад.